Komunikaty bieżące

1.Projekt nowego statutu ZEiRP RP.

Projekt w wersji PDF

2. WYCIECZKA z ZEiRP RP w Olsztynie.

Zarząd Koła ZEiRP RP w Olsztynie planuje zorganizować w dniach 07.09 – 14.09.2019 roku wycieczkę ESTONIA – FINLANDIA - ROSJA. Koszt wynosi 2950 zł plus 125 EURO na bilety wstępu i opłaty. Średnia temperatura w dzień w Petersburgu to 18 st.C.

Zainteresowane osoby proszone są o zgłoszenie uczestnictwa do 17 kwietnia. Zgłoszenia będą przyjmowane w każdą środę, od godz. 11,00 do 15,00 tel. 89 522-92-92, lub do Andrzeja Kiernozek - sekretarza zarządu tel. 600 382 906.

Przy zgłoszeniu należy podać poniższe dane, które są niezbędne do sporządzenia wykazu uczestników wycieczki oraz kontaktu:

-          Imiona i nazwiska,

-          Adresy zamieszkania,

-          Daty urodzenia,

-          Seria, Nr i data ważności paszportu, dokument te musi posiadać ważność podczas wycieczki,

-          Nr telefonu - w celu przekazania informacji o wycieczce.

Po zebraniu odpowiedniej ilości uczestników zostaną przesłane ostateczne informacje dot. wycieczki, z terminem wpłacenia 100% kosztów.

Informujemy, że wystąpiliśmy z wnioskiem do Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP o zrefundowanie części kosztów z funduszu socjalnego.

Projekt planu wycieczki znajduje się na stronie internetowej KM PSP w Olsztynie, zakładka: Koło ZEiRP RP. 

Zapraszamy 

 

3. PROGRAM WYCIECZKI „ZABYTKI DOLNEGO ŚLĄSKA I DREZNA” w terminie: 21 – 24.06.2019r.

1 dzień - 21.06.2019r. (piątek)

5:30     - zbiórka uczestników (Plac przed Strażą ul. Bema), wyjazd z Elbląga i zwiedzanie:    

  • Muzeum Ceramiki w Bolesławcu      

     Muzeum Ceramiki dla zwiedzających zostało otwarte w 1953r. Aktualnie w muzeum prezentowane są następujące wystawy stałe: Dział Ceramiki - ekspozycja bolesławieckiej ceramiki do 1945r., ukazująca ceramikę i techniki jej wytwarzania począwszy od XVIII w. po lata II wojny światowej; ekspozycja bolesławieckiej ceramiki po 1945r., prezentująca ceramikę produkowaną przez Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”.

                - przyjazd do miejsca noclegowego, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg        

Hotel „Europa”, Kruszyn k. Bolesławca 

2 dzień - 22.06.2019r. (sobota)

7:30     - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wyjazd i zwiedzanie:

  • Zamku Kliczków                

   Historia Zamku sięga XIII w. Pierwszy władca zamku, Bolek I Surowy, dzięki sprawnemu zarządzaniu warowną twierdzą zyskał nawet miano Corona Silesiae! Wówczas Zamek Kliczków stał na granicy Czech i księstwa świdnicko-jaworskiego. Potomkowie Bolka I Surowego kontynuowali rozważną politykę swojego zacnego przodka, toteż kliczkowskie ziemie wkrótce stały się najbogatszymi na całym Śląsku! Były to czasy, kiedy Zamek Kliczków stanowił wzmocnioną fortyfikację ulokowaną na wysokiej skarpie nad Kwisą i pełnił funkcje przede wszystkim obronne. Włączony do korony czeskiej zamek przeszedł pod panowanie rodów rycerskich. Na początku XVII w. została zakończona renesansowa przebudowa zamku, dzięki czemu metamorfozie uległo również jego przeznaczenie, ewoluując z obronnego na dworskie. W 1810 r. przebudowę zamku zainicjował Hans Heinrich Hermann. To wtedy powstała wieża w neogotyckim charakterze – nazwana od imienia córki hrabiego – wieżą Jenny. W ówczesnym okresie Zamek Kliczków wzbogacił się o zabudowania folwarczne przed bramą wjazdową, które przejęły funkcje gospodarcze. Ponadto obiekt zyskał nową elewację a także malownicze wieże, szczyty, portale i gzymsy.

  • Zamku Czocha                    

     Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W roku 1315 książę piastowski, Henryk I jaworski ożenił się z księżniczką czeską Agnieszką i w posagu otrzymał zarówno zamek, jak i okoliczne tereny. Przez wieki zamek był  przebudowywany na rezydencję przez zamieszkujące tu szlachetne rody rycerskie: von Klűx, von Nostitz i von Űchtritz. Swoje znaczenie militarne zamek ostatecznie utracił po wojnie trzydziestoletniej. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 r. wielki pożar zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Ostatni przedwojenny właściciel zamku, Ernest Gűtschow, na początku XX wieku zlecił przebudowę obiektu wybitnemu architektowi, prof. Bodo Erhardtowi. Dzięki tej przebudowie, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska.

  • Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu    

     Pierwotnie zwane Liebenthal, w wolnym tłumaczeniu Miłosna Dolina, tak jak i cała okolica, swoje bogactwo czerpało z natury. Symbolem świetności Lubomierza jest górujący do dziś nad miasteczkiem kościół klasztorny św. Maternusa, widoczny również z dala na tle sielskiego pejzażu okolicznych wzgórz, łąk i pól. Przycupnięty u jego stóp rynek z podcieniami, ratusz i renesansowe kamieniczki, od ponad pół wieku przyciągają filmowców, uwieczniających w swych dziełach kameralny klimat tego miejsca. Polskie Hollywood - można tak nazwać miasteczko, ponieważ w całym kraju nie ma takiego drugiego miejsca, gdzie nakręcono tyle filmów. To właśnie w  Lubomierzu lokowano plenerowe zdjęcia 9 filmów: „Krzyż Walecznych”, „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Daleko na zachodzie”, „Maratończyk”, „Kocham kino”, „Zakład”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”.  W „Zaułku Filmowym” wmurowywane są tablice upamiętniające pobyt gwiazd w Lubomierzu. Swoje tablice mają m.in.: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Jerzy Turek, Roman Kłosowski, Andrzej Grabowski, a także Hanka Bielicka, Ewa Szykulska, Joanna Kurowska czy Stanisława Celińska.

         - powrót do miejsca noclegowego, obiadokolacja, nocleg                         

3 dzień - 23.06.2019r. (niedziela)

7:00     - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wyjazd i zwiedzanie:              

  • Drezna, m.in. Plac Teatralny z Operą Sempera i pomnikiem króla Jana,

Hofkirche (siedziba diecezji drezdeńsko- miśnieńskiej), Frauenkirche (Kościół Mariacki), tarasy Brühla (zwane „balkonem Europy”), Zwinger (nazywany „Salonem Europy” - Galerię Dawnych Mistrzów z Porcelaną i Salonem Matematyczno-Fizycznym; czas wolny;

             - powrót do miejsca noclegowego, obiadokolacja w formie grilla, nocleg

4 dzień - 24.06.2019r. (poniedziałek)

8:00     - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wykwaterowanie, wyjazd i zwiedzanie:

  • Pocysterskiego Zespołu Opactwa w Lubiążu

       Największy zespół klasztorny w Polsce i jeden z największych w Europie sprawia niezwykłe wrażenie. Obiekty o kubaturze 330 tys. m3 i rozległe tereny dookoła należały niegdyś do potężnego zakonu cystersów. Na Śląsk braci w białych habitach sprowadził w 1163 r. książę Bolesław Wysoki. Do Lubiąża przybyli z saskiej Phorty. Stawiane przez nich budowle imponowały rozmachem.
   Pałac opata i klasztor w Lubiążu tworzą kompleks, którego zachodnia fasada ma 223 m długości. Szerokość północnego skrzydła pałacu wynosi 118 m. Jest tu ponad 300 pomieszczeń. Główne wejście na teren zespołu klasztornego prowadzi przez most nad fosą, który jest zamkniętym budynkiem bramnym z 1601 r. Dwie wieże wieńczą fasadę kościoła Wniebowzięcia NMP. W posadzce prezbiterium znajdują się płyty nagrobne z XIV w. Tu pochowano m.in. księcia Bolesława Wysokiego. Po południowej stronie kościoła znajdowała się część klauzurowa z wirydarzem pośrodku, po północnej dwa skrzydła pałacu opata. Najpiękniejszym wnętrzem w klasztorze jest sala książęca w pałacu opata o wystroju z lat 1734-1738. Ma powierzchnię ponad 420 m², zajmuje dwie kondygnacje. Jej wnętrze ozdabiają obrazy, rzeźby i freski.

                     - przejazd do Elbląga, po drodze obiad;                                               

     22:00      - przyjazd do Elbląga, zakończenie wycieczki.                                        

Koszt: 700,00 zł + 20,00 Euro od osoby przy grupie 35 uczestników.   

  

Świadczenia objęte ceną:

- przejazd autokarem turystycznym;

- opieka pilota na trasie;

- bilety wstępu i przewodnik po zwiedzanych obiektach;

- nocleg (pokoje 2-4 osobowe z wc i prysznicem) oraz wyżywienie zgodnie z programem;

- ubezpieczenie KL i od NNW.

Uwaga:

       - Akces uczestnictwa w wycieczce należy zgłosić do Zarządu Koła ZEiRP w Elblągu, do dnia 30 stycznia br. e-mailem lub telefonicznie.

Chętni na wycieczkę winni po zgłoszeniu wpłacić zaliczkę w wysokości 100zł od osoby do dnia 8 lutego br , w biurze Koła ZEiRP.

Datę dokonania wpłaty prosimy uzgodnić telefonicznie - tel.kom. 505746715.

  

2. Z okazji Nowego 2019 Roku wszystkim strażakom , emerytom

    i ich rodziną składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia,

    radości i spokoju na codzień.

    Składa Zarząd Koła i Komisja Rewizyjna. 

ROK 2018

 

1. W dniu 14 grudnia 2018 roku odbyło się zebranie członków Koła Emerytów

    przy KMPSP w Elblągu, podczas którego został wybrany nowy 7 osobowy

    Zarząd i 3 osobowa Komisja Rewizyjna.

2. Wycieczka na Hel odbyła się zgodnie z planem w dniu 8 września 2018 roku.

3. PROGRAM WYCIECZKI    Elbląg – Mechowo – Hel – Elbląg w dniu 08.09.2018r.

   06:45          - zbiórka uczestników (Plac Konstytucji) i wyjazd z Elbląga;

                      - przyjazd do Helu, zwiedzanie, m.in.: Muzeum Obrony Wybrzeża stanowiska B2, Wieży Obrony

                        Wybrzeża, Stanowiska Baterii Laskowskiego, Fokarium (karmienie fok), spacer promenadą   

                      - czas wolny (ok. 2 godzin, m.in. na obiad we własnym zakresie); 

około 18.00 - wyjazd do Elbląga;

około 21.00 - przyjazd do Elbląga, zakończenie wycieczki.

Koszt – 50,00 zł/osoba (przy 40 uczestnikach).

Świadczenia objęte ceną:

-        przejazd autokarem turystycznym;

-        opieka pilota;

-        bilety wstępu do wytłuszczonych obiektów;

-        ubezpieczenie od NNW.

Zapisy SMS, EMAILEM lub pod nr tel. 508 – 258 – 362 do dnia 27 sierpnia 2018r.  

4. Wycieczka do Pragi odbyła się zgodnie z planem..

5. Z okazji Dnia Strażaka w dniu 18 maja 2018 r. odbyło się spotkanie integracyjne emerytów i rencistów w Klubie Emeryta w JRG nr 2 przy ul. Browarnej.

6. PROGRAM WYCIECZKI  ZEiRP RP w Elblągu -  „KOTLINA KŁODZKA I PRAGA”

 Dzień I – 23.06.2018r. (sobota) -

05:45        - zbiórka uczestników (Plac przed Strażą Pożarną - ul. Bema 17), wyjazd i:       

                 - przyjazd do Wrocławia (570 km) i wycieczka piesza z przewodnikiem, m.in.: Panorama Racławicka, Uniwersytet Wrocławski (Aula Leopoldyna, wejście na Wieżę Matematyczną), Ostrów Tumski (Katedra św. Jana Chrzciciela), Plac Solny - największy targ kwiatowy we Wrocławiu, Rynek z Ratuszem, zabytkowy pręgierz, Wrocławskie krasnale;  czas wolny;  obiadokolacja;

                    - przyjazd do Hotelu, zakwaterowanie, wieczorny przejazd tramwajem na pokaz Fontanny Wrocławskiej, nocleg.                                                                    

Hotel „Ibis Stadion”, ul. Lotnicza 151

Dzień II – 24.06.2018 r. (niedziela)

7:30          - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wykwaterowanie, wyjazd i zwiedzanie:                       

                      * Złotego Stoku - kopalni złota z jedynym w Polsce podziemnym wodospadem,

                     * Kłodzka - twierdzy kłodzkiej z podziemną trasą turystyczną,

                 - przyjazd do Kudowy Zdroju, obiadokolacja, zakwaterowanie, nocleg - Willa „Zuzanna”

Dzień III – 25.06.2018 r. (poniedziałek)  

7:00          - śniadanie w miejscu zakwaterowania, po nim wyjazd i zwiedzenie:

                      * Pragi  (170 km) - m.in. Hradczany, Katedra Św. Wita, Mala Strana, Most Karola, Stare Miasto (Rynek Staromiejski, Ratusz z zegarem Orloj), Nowe Miasto (Vaclavak), pokaz „Krizikowej Fontanny”, w trakcie zwiedzania obiad we własnym zakresie, czas wolny;

                 - przejazd do Kudowy Zdroju na nocleg po północy ok. g 1:30 ( 170 km)

Dzień IV – 26.06.2015r. (wtorek)

9:00         - śniadanie w miejscu zakwaterowania, po nim wyjazd i zwiedzenie:

                 * Kaplicy Czaszek – jednej z największych osobliwości regionu i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce;

                 * Skalnego Miasta - Czeskiego Adrspachu, przedłużenia polskich Gór Stołowych, a w nim strome schody, drabinki, stopnie, wielki wodospad oraz rejs łodzią po Skalnym Jeziorku, w drodze powrotnej zakupy w czeskim sklepie;                      

                - powrót do Kudowy Zdroju, obiadokolacja - biesiada Sudecka, nocleg.

Dzień V –27.06.2018r. (środa)

8:00         - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wykwaterowanie, po nim wyjazd i zwiedzenie:

                  * Parku Narodowego Gór Stołowych - Błędnych Skał, form i labiryntów skalnych tworzących Park Narodowy Gór Stołowych  - 10,00 km   

                - przejazd do Elbląga, w trakcie przejazdu obiad.

23:00 - przyjazd do Elbląga, zakończenie wycieczki (700 km) .       

Koszt wycieczki:  – 880,00 zł od osoby (przy 45 osobach)  

Świadczenia objęte ceną:

- przejazd autokarem;

- opieka pilota i przewodnika oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów);

- zakwaterowanie: pokoje 2 - 3 osobowe z wc i prysznicem;

- wyżywienie zgodnie z programem; 

- ubezpieczenie od NNW i KL.

 Wpłata zaliczek po 100zł od osoby do dnia 26 stycznia 2018 w biurze ZEiRP (w KMPSP Elbląg przy ul Bema 17), po telefonicznym uzgodnieniu terminu (tel. nr 505 746 715 lub 502 549 625)


Odsłony: 1340