Informacje z wydarzeń i imprez

1. W dniu 8 grudnia 2017 roku odbyło się zebranie ogólne/sprawozdawcze/ Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Elblągu oraz jednocześnie koleżeńskie spotkanie integracyjne

Program zebrania obejmował:                              

1.      Informację o  działalności Zarządu oraz o stanie finansowym Koła za 2017 rok

2.      Projekt planu działania Zarządu na 2018 rok

3.      Informację o przebiegu wycieczki do Lwowa i na Lubelszczyznę oraz omówienie oferty wycieczki  dla emerytów i rencistów na 2018 rok.

4.      Komunikaty, zapytania i wnioski, wystąpienia zaproszonych gości

5.      Dzielenie się tradycyjnym opłatkiem, wzajemne życzenia i spotkanie integracyjne przy kawie,

Bez zastrzeżeń przyjęto informację z działalności  Zarządu oraz o stanie finansowym Koła za 2017 rok, przedstawione przez prezesa i skarbnika Zarządu.                   Zaakceptowano przedłożone propozycje do planu działalności na rok 2018.

Uczestnicy  wycieczki do Lwowa i na Lubelszczyznę podzielili się swoimi wrażeniami, były to same pozytywne opinie. Mimo poniesionych trudów związanych z długotrwałymi przejazdami i uciążliwymi pieszymi wędrówkami -  przeglądając galerie zdjęć - z zadowoleniem i akceptacją  powracano wspomnieniami do miejsc, które dane było zwiedzić.

Uczestnicy zebrania zaakceptowali przedłożoną ofertę, zorganizowania wycieczki do Kotliny Kłodzkiej i Pragi, którą planuje się odbyć w trzeciej dekadzie czerwca 2018 roku

W zebraniu / spotkaniu / uczestniczył  Komendant Miejskie PSP, który w swoim wystąpieniu przedstawił bieżącą problematykę służby w PSP i najważniejsze zamierzenia na najbliższy okres. Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nowego roku złożył wszystkim emerytom i rencistom okolicznościowe życzenia.

Po podzieleniu się opłatkiem, złożeniu wzajemnych życzeń i spożyciu kolacji odbyło się spotkanie integracyjne przy kawie. Z rozrzewnieniem wspominano co ciekawsze zdarzenia z okresu służby.

  ( zdjęcia w galerii ) 

2.   Wycieczka do Lwowa i na Lubelszczyznę

Wycieczka do Lwowa i na Lubelszczyznę, zorganizowana przez Kolo Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Elblągu odbyła się w dniach 24 – 28 czerwca 2017 roku .

W wycieczce udział wzięło 27 osób, w tym 22 emerytów i rencistów pożarnictwa i ich małżonków oraz 5 osób zaprzyjaźnionych z nimi.

Wycieczkę rozpoczęliśmy rankiem 24 czerwca, wyruszając autokarem spod budynku strażnicy pożarnej w Elblągu.

Po około 7 godzinach jazdy z przerwami na rozprostowanie kości, dotarliśmy do Kozłówki. Zwiedziliśmy zespół pałacowo-parkowy Zamojskich wraz z Muzeum Wnętrz Pałacowych po czym udaliśmy się do Lublina.

Po zakwaterowaniu i obiadokolacji w HOTELS LUBLIN, luźnymi grupami spacerowaliśmy po Starym Mieście, podziwiając liczne zabytkowe zabudowania oraz specyficzny klimat panujący tam wieczorową porą ( szczególnie w restauracji „U Szewca”).

Następnego dnia, po śniadaniu i wykwaterowaniu, pod wodza profesjonalnego przewodnika zapoznawaliśmy się z najważniejszymi wydarzeniami w historii Lublina. Zwiedziliśmy najświetniejsze zabytki tego miasta , m.in. Zamek Lubelski z kaplicą Trójcy Świętej oraz zespół Starego Miasta w tym Rynek z bazyliką oo Dominikanów, Archikatedra Lubelska p.w. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty.

Po południu tego dnia, po dość długim (ok. 1,5 godziny) oczekiwaniu i załatwianiu formalności przekroczyliśmy granice Polsko- Ukraińską w Hrebennem i szczęśliwie dotarliśmy do Lwowa. Po zakwaterowaniu i obiadokolacji w hotelu „Mars”, do późnych godzin wieczornych integrowaliśmy się grupami w przyhotelowych altankach.

Nazajutrz (trzeciego dnia wycieczki) wędrując po Lwowie w ślad za wyśmienita przewodniczka Oksaną zwiedzaliśmy najwspanialsze zabytki miasta poznając przy tym jego historię. Zwiedziliśmy m.in. : gmach Uniwersytetu Lwowskiego, Pałac hrabiów Potockich, plac Adama Mickiewicza z pomnikiem naszego wieszcza, monumentalny gmach Opery Lwowskiej, dawny klasztor oo. Bernardynów z kościołem św, Andrzeja, Arsenał Miejski, zespół cerwkwi Uspieńskiej, kościół Bożego Ciała zakonu oo. Dominikanów, Katedrę Ormiańską, kościół św.Piotra i Pawła zakonu jezuitów, Katedrę Łacińską p.w. Wniebowzięcia NMP, renesansową kaplicę Boimów, Plac Rynek oraz Ratusz.

Po trudach wędrówki czekały nas tego dnia już same tylko przyjemności.

Najpierw wstąpiliśmy do browaru lwowskiego, gdzie po zwiedzeniu Muzeum Piwa, zapoznaniu się tradycjami i historią piwowarstwa, przystąpiliśmy do degustacji różnych gatunków piwa. Na ogół opinie „kiperów” były pozytywne.

Bezpośrednio po degustacji piwa, udaliśmy się na obiadokolację i wieczór integracyjny w restauracji z kuchnia ukraińską, muzyką i śpiewem lwowskich batiarów oraz tańcami.

Trochę zmęczeni ale radośni wróciliśmy do hotelu na nocleg.

Kolejny dzień we Lwowie to dalsze zwiedzanie miasta z zaprzyjaźnioną już przewodniczką, m.in.: grecko-katolicka katedra św. Jerzego, Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich, cerkiew św. Mikołaja, cerkiew św. Paraskewy i Wysoki Zamek.

Po południu wyruszyliśmy w drogę powrotną do kraju.

Około 3,5 godziny trwało oczekiwanie na załatwienie formalności granicznych, było to dość uciążliwe z uwagi na panujący upał.

Ze względu na opóźnienie Zamość obejrzeliśmy tylko pobieżnie i po spożyciu obiadokolacji w Restauracji Ormiańskiej, ruszyliśmy do Kazimierza Dolnego i zakwaterowaliśmy się w hotelu „Dwa Księżyce”

Ostatni dzień wycieczki to zwiedzanie zabytków Kazimierza Dolnego, m.in. położonych na wzniesieniu ruin Zamku Kazimierza Wielkiego z basztą, Góry Trzech Krzyży, kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja oraz Rynku z renesansowymi kamieniczkami.

Po smakowitym obiedzie w Restauracji „U Sarzyńskich” oraz zakupieniu kazimierskich kogutów ruszyliśmy w droga powrotną. Do Elbląga przyjechaliśmy ok. godz.23.00

W galerii zamieszczone zostały niektóre zdjęcia dokumentujące nasz pobyt w różnych atrakcyjnych miejscach (zdjęcia wyższej rozdzielczości do pozyskania w związku).

( zdjęcia w galerii )

3. Zebranie ogólne Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa z okazji Dnia Strażaka

W dniu 2 czerwca 2017 roku odbyło się zebranie ogólne Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Elblągu i jednocześnie spotkanie integracyjne z okazji Dnia Strażaka.   

Program zebrania obejmował:                              

  1. Informację o bieżącej działalności Zarządu oraz o stanie finansowym Koła
  2. Wykorzystanie środków Funduszu Socjalnego dla emerytów i rencistów pożarnictwa za ubiegły rok, z uwzględnieniem stopnia wykorzystania funduszu przez świadczeniobiorców z terenu powiatu elbląskiego
  3. Przygotowania do organizacji wycieczki do Lwowa i na Lubelszczyznę w dniach 24 – 28 czerwca br.
  4. Przedstawienie oferty wycieczki do Zakopanego, organizowanej we wrześniu br. przez Koło ZEiRP w Olsztynie
  5. Pokaz funkcjonowania Elbląskiej Sali Edukacyjnej „Ognik”
  6. Spotkanie integracyjne przy kawie, wspomnienia z okresu służby, zdjęcia pamiątkowe

W zebraniu / spotkaniu / uczestniczył Z-ca Komendanta Miejskiego PSP oraz zaproszeni emeryci pożarnictwa, nie będący członkami Koła ZEiRP.

( zdjęcia w galerii )

 

1.  Dnia 10 grudnia 2016 r. odbyło się spotkanie opłatkowe KEiRP RP w Elblągu,

      które swoją obecnością  oprócz emerytów zaszczycił st.bryg. Mariusz Kołecki  ( z-a Komendanta Miejskiego PSP

      w Elblągu) oraz  Kapelan Elbląskich Strażaków - ks. Andrzej Kilanowski

      Za zaangażowanie w działalność Kół ZEiRP RP  w Elblągu Pani Renata Kierska została odznaczona medalem.

      Ksiądz Kapelan Andrzej Kilanowski przypomniał o znaczeniu Świąt Bożego Narodzenia  i związanymi z nim tradycjami,

      zainicjował śpiew kolęd, dzielenie się opłatkiem i składanie wzajemnych życzeń między uczestnikami zebrania.

      Dalsza część spotkania odbywała się w rodzinnym nastroju. kol. Bogusław Gajewski  przedstawił propozycje wyciecze

      na przyszły rok 2017 - dwie po kraju jedną do Lwowa pod koniec czerwca.

( zdjęcia w galerii )

 

2. Wycieczka „Wieliczka – Kraków – Jaskinia Łokietka

W dniach 25 – 27 czerwca 2016 roku odbyła się autokarowa wycieczka do Krakowa, Wieliczki i Parku Ojcowskiego zorganizowana przez Koło Emerytów i Rencistów Pożarnictwa w Elblągu.

W wycieczce wzięło udział 49 osób, w tym:

35 – emeryci pożarnictwa, ich rodziny i osoby z nimi zaprzyjaźnione,

14 – rodziny emerytów wojskowych.

Podczas wyjazdu nie tylko zwiedziliśmy wszystkie obiekty i miejsca które były w planie wycieczki, ale również uczestniczyliśmy w odbywających się Dniach Świętojańskich. Spędziliśmy wieczorami dużo czasu na Starym Rynku, spożywaliśmy żydowskie przysmaki i wspólnie integrowaliśmy się w grupach ( prawie do rana ).

Wycieczka przebiegała przy pięknej słonecznej pogodzie z krótką przerwą na ulewę ( byliśmy w tym czasie w Katedrze Wawelskiej ), w spokojnej i miłej atmosferze koleżeńskiej na potwierdzenie czego są zadowolone miny  uczestników  na fotografiach w galerii.

  ( zdjęcia w galerii )

 

3.    W dniu 3 czerwca 2016 roku odbyło się zebranie ogólne koła ZEiRP  w Elblągu – spotkanie integracyjne emerytów/rencistów pożarnictwa z kadrą KMPSP.

Podczas zebrania :

1. wspominano i uczczono chwilą ciszy zmarłych w bieżącym roku emerytów,

2. przedstawiono aktualny stan organizacyjny i finansowy koła oraz wyniki kontroli przeprowadzonej przez Komisją Rewizyjną Koła,

3. przedstawiono wykorzystanie funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów w 2015 roku (przez emerytów i rencistów z Elbląga i okolic)

4. zebrano składki członkowskie oraz wpłaty na pokrycie kosztów wycieczki do Krakowa, od osób zainteresowanych udziałem w wycieczce.

5. Po zebraniu odbyło się spotkanie integracyjne – wspomnienia z czasu służby oraz rozmowy o aktualnych sprawach przy kawie i słodyczach.

 

 

Odsłony: 462