Informacje podstawowe ZEiRP RP

 Koło Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP

przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elbląg

 82-300 Elbląg

biuro: w budynku KM PSP w Elblągu, ul. Bema 17 , II p. , pokój nr 109

tel. bezpośredni 55 641 30 23 , adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

                 miejsce spotkań: JRG nr 2, ul. Browarna 33 , II p. 

centrala tel. 55 641 30 00 , e-mail KMPSP: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  

Czytaj więcej: Informacje podstawowe ZEiRP RP

Komunikaty bieżące

1. PROGRAM WYCIECZKI „ZABYTKI DOLNEGO ŚLĄSKA I DREZNA” w terminie: 21 – 24.06.2019r.

1 dzień - 21.06.2019r. (piątek)

5:30     - zbiórka uczestników (Plac przed Strażą ul. Bema), wyjazd z Elbląga i zwiedzanie:    

 • Muzeum Ceramiki w Bolesławcu      

     Muzeum Ceramiki dla zwiedzających zostało otwarte w 1953r. Aktualnie w muzeum prezentowane są następujące wystawy stałe: Dział Ceramiki - ekspozycja bolesławieckiej ceramiki do 1945r., ukazująca ceramikę i techniki jej wytwarzania począwszy od XVIII w. po lata II wojny światowej; ekspozycja bolesławieckiej ceramiki po 1945r., prezentująca ceramikę produkowaną przez Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”.

                - przyjazd do miejsca noclegowego, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg        

Hotel „Europa”, Kruszyn k. Bolesławca 

2 dzień - 22.06.2019r. (sobota)

7:30     - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wyjazd i zwiedzanie:

 • Zamku Kliczków                

   Historia Zamku sięga XIII w. Pierwszy władca zamku, Bolek I Surowy, dzięki sprawnemu zarządzaniu warowną twierdzą zyskał nawet miano Corona Silesiae! Wówczas Zamek Kliczków stał na granicy Czech i księstwa świdnicko-jaworskiego. Potomkowie Bolka I Surowego kontynuowali rozważną politykę swojego zacnego przodka, toteż kliczkowskie ziemie wkrótce stały się najbogatszymi na całym Śląsku! Były to czasy, kiedy Zamek Kliczków stanowił wzmocnioną fortyfikację ulokowaną na wysokiej skarpie nad Kwisą i pełnił funkcje przede wszystkim obronne. Włączony do korony czeskiej zamek przeszedł pod panowanie rodów rycerskich. Na początku XVII w. została zakończona renesansowa przebudowa zamku, dzięki czemu metamorfozie uległo również jego przeznaczenie, ewoluując z obronnego na dworskie. W 1810 r. przebudowę zamku zainicjował Hans Heinrich Hermann. To wtedy powstała wieża w neogotyckim charakterze – nazwana od imienia córki hrabiego – wieżą Jenny. W ówczesnym okresie Zamek Kliczków wzbogacił się o zabudowania folwarczne przed bramą wjazdową, które przejęły funkcje gospodarcze. Ponadto obiekt zyskał nową elewację a także malownicze wieże, szczyty, portale i gzymsy.

 • Zamku Czocha                    

     Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247 z inicjatywy króla czeskiego Wacława II jako warownia obronna Czech. W roku 1315 książę piastowski, Henryk I jaworski ożenił się z księżniczką czeską Agnieszką i w posagu otrzymał zarówno zamek, jak i okoliczne tereny. Przez wieki zamek był  przebudowywany na rezydencję przez zamieszkujące tu szlachetne rody rycerskie: von Klűx, von Nostitz i von Űchtritz. Swoje znaczenie militarne zamek ostatecznie utracił po wojnie trzydziestoletniej. W nocy z 17 na 18 sierpnia 1793 r. wielki pożar zamienił zamek w ruinę, kładąc kres jego świetności. Ostatni przedwojenny właściciel zamku, Ernest Gűtschow, na początku XX wieku zlecił przebudowę obiektu wybitnemu architektowi, prof. Bodo Erhardtowi. Dzięki tej przebudowie, zamek stał się jednym z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska.

 • Muzeum Kargula i Pawlaka w Lubomierzu    

     Pierwotnie zwane Liebenthal, w wolnym tłumaczeniu Miłosna Dolina, tak jak i cała okolica, swoje bogactwo czerpało z natury. Symbolem świetności Lubomierza jest górujący do dziś nad miasteczkiem kościół klasztorny św. Maternusa, widoczny również z dala na tle sielskiego pejzażu okolicznych wzgórz, łąk i pól. Przycupnięty u jego stóp rynek z podcieniami, ratusz i renesansowe kamieniczki, od ponad pół wieku przyciągają filmowców, uwieczniających w swych dziełach kameralny klimat tego miejsca. Polskie Hollywood - można tak nazwać miasteczko, ponieważ w całym kraju nie ma takiego drugiego miejsca, gdzie nakręcono tyle filmów. To właśnie w  Lubomierzu lokowano plenerowe zdjęcia 9 filmów: „Krzyż Walecznych”, „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Daleko na zachodzie”, „Maratończyk”, „Kocham kino”, „Zakład”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”.  W „Zaułku Filmowym” wmurowywane są tablice upamiętniające pobyt gwiazd w Lubomierzu. Swoje tablice mają m.in.: Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Jerzy Turek, Roman Kłosowski, Andrzej Grabowski, a także Hanka Bielicka, Ewa Szykulska, Joanna Kurowska czy Stanisława Celińska.

         - powrót do miejsca noclegowego, obiadokolacja, nocleg                         

3 dzień - 23.06.2019r. (niedziela)

7:00     - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wyjazd i zwiedzanie:              

 • Drezna, m.in. Plac Teatralny z Operą Sempera i pomnikiem króla Jana,

Hofkirche (siedziba diecezji drezdeńsko- miśnieńskiej), Frauenkirche (Kościół Mariacki), tarasy Brühla (zwane „balkonem Europy”), Zwinger (nazywany „Salonem Europy” - Galerię Dawnych Mistrzów z Porcelaną i Salonem Matematyczno-Fizycznym; czas wolny;

             - powrót do miejsca noclegowego, obiadokolacja w formie grilla, nocleg

4 dzień - 24.06.2019r. (poniedziałek)

8:00     - śniadanie w miejscu zakwaterowania, wykwaterowanie, wyjazd i zwiedzanie:

 • Pocysterskiego Zespołu Opactwa w Lubiążu

       Największy zespół klasztorny w Polsce i jeden z największych w Europie sprawia niezwykłe wrażenie. Obiekty o kubaturze 330 tys. m3 i rozległe tereny dookoła należały niegdyś do potężnego zakonu cystersów. Na Śląsk braci w białych habitach sprowadził w 1163 r. książę Bolesław Wysoki. Do Lubiąża przybyli z saskiej Phorty. Stawiane przez nich budowle imponowały rozmachem.
   Pałac opata i klasztor w Lubiążu tworzą kompleks, którego zachodnia fasada ma 223 m długości. Szerokość północnego skrzydła pałacu wynosi 118 m. Jest tu ponad 300 pomieszczeń. Główne wejście na teren zespołu klasztornego prowadzi przez most nad fosą, który jest zamkniętym budynkiem bramnym z 1601 r. Dwie wieże wieńczą fasadę kościoła Wniebowzięcia NMP. W posadzce prezbiterium znajdują się płyty nagrobne z XIV w. Tu pochowano m.in. księcia Bolesława Wysokiego. Po południowej stronie kościoła znajdowała się część klauzurowa z wirydarzem pośrodku, po północnej dwa skrzydła pałacu opata. Najpiękniejszym wnętrzem w klasztorze jest sala książęca w pałacu opata o wystroju z lat 1734-1738. Ma powierzchnię ponad 420 m², zajmuje dwie kondygnacje. Jej wnętrze ozdabiają obrazy, rzeźby i freski.

                     - przejazd do Elbląga, po drodze obiad;                                               

     22:00      - przyjazd do Elbląga, zakończenie wycieczki.                                        

Koszt: 700,00 zł + 20,00 Euro od osoby przy grupie 35 uczestników.   

  

Świadczenia objęte ceną:

- przejazd autokarem turystycznym;

- opieka pilota na trasie;

- bilety wstępu i przewodnik po zwiedzanych obiektach;

- nocleg (pokoje 2-4 osobowe z wc i prysznicem) oraz wyżywienie zgodnie z programem;

- ubezpieczenie KL i od NNW.

Uwaga:

       - Akces uczestnictwa w wycieczce należy zgłosić do Zarządu Koła ZEiRP w Elblągu, do dnia 30 stycznia br. e-mailem lub telefonicznie.

Chętni na wycieczkę winni po zgłoszeniu wpłacić zaliczkę w wysokości 100zł od osoby do dnia 8 lutego br , w biurze Koła ZEiRP.

Datę dokonania wpłaty prosimy uzgodnić telefonicznie - tel.kom. 505746715.

 

Czytaj więcej: Komunikaty bieżące

Informacje z posiedzeń zarządu

I.   W dniu 15 stycznia 2019 roku odbyło się inauguracyjne spotkanie nowego Zarządu Koła ZEiRP RP i Komisji Rewizyjnej.

Tematyka posiedzenia obejmowała:

 1.  Rozliczenie Walnego Zebrania Koła, które odbyło się 14 grudnia 2018 r. o godz. 16.00, w świetlicy JRG nr 2, 
 2.  Omówienie sprawozdania z działalności finansowej za 2018 rok ,
 3.  Opracowanie Ankiety informacyjnej z Walnego Zebrania,
 4.  Uchwalenie planu pracy na rok 2019,
 5.  Wytypowanie kandydatów do "Odznaki zasłużony dla ZEiRP RP" - 3 wnioski,
 6.  Przyjęcie do koła 2  nowych emerytów,
 7.  Podjęcie zdecydowanych działań w celu poznania przyczyn nie płacenia składek przez dłuższy okres przez 4 osoby,
 8.  Podjęcie decyzji o zakupieniu na potrzeby koła szklanej i filiżanek,
 9.  Podjęcie decyzji o dyżurach - raz w miesiącu , w godzinach 11:00 - 13:00,
 10.  Podjęcie decyzji o uzupełnieniu i prowadzeniu Kroniki Koła w Elblągu,
 11.  Wyznaczenie czworo członków zarządu do utrzymania łączności z członkami koła. 

TERMINY DYŻURÓW: 29 stycznia, 12 luty, 12 marzec, 16 kwietnia i 7 maja.

Czytaj więcej: Informacje z posiedzeń zarządu

Informacje z wydarzeń i imprez

Czytaj więcej: Informacje z wydarzeń i imprez

Więcej artykułów…