• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

RescueDays.PL 2015 warsztaty z ratownictwa tech.

Opublikowano: czwartek, 05, listopad 2015


W czerwcu bieżącego roku odbyły się już po raz drugi warsztaty z ratownictwa technicznego RescueDays.PL.  Jest to polska wersja  warsztatów RESCUE DAYS, które są prawdopodobnie największymi warsztatami szkoleniowymi  z zakresu ratownictwa technicznego na świecie. Zostały zapoczątkowane kilkanaście lat temu przez firmę Weber-Hydraulik i organizowane są co roku  w Niemczech.

Szkolenie odbyło się w dniach 19-20 czerwca 2015 r. w Czarnej Wodzie (woj. Pomorskie). Wzięło w nim  udział ok. 100 uczestników, 4 instruktorów z Polski i 6 z Niemiec. Dzięki nawiązanej współpracy z organizatorem warsztatów nieodpłatnie wzięło w nich udział także 4 strażaków z Elbląga, pod opieką kpt. Dariusza Olcena  z JRG1.

Organizatorem RescueDays.PL był Weber Rescue Polska przy wsparciu firmy BA System z Gdańska, Burmistrza Czarnej Wody oraz Jednostki OSP Czarna Woda.

Tematem tegorocznych warsztatów były: „Nowoczesne konstrukcje pojazdów”, oraz „Ratownictwo medyczne podczas działań technicznych”. Pierwszą część szkolenia stanowiły wykłady wprowadzające. Po nich odbyły się sesje treningowe, podczas których uczestnicy w praktyczny sposób ćwiczyli pod okiem instruktorów następujące scenariusze:

1. Nowoczesne konstrukcje pojazdów – systemy bezpieczeństwa, konstrukcja pojazdów, stosowane materiały, rozpoznanie ich w oparciu o różne źródła informacji.
2. Uderzenie boczne – metoda „Crossramming”, podczas bocznych zgniotów, przywracanie kształtu pierwotnego. Alternatywne drogi ewakuacji poszkodowanego.
3. Samochód na kołach, pod drzewem – połączenie elementów unoszenia, stabilizacji i uwalniania poszkodowanego ze zgniecionej konstrukcji pojazdu.
4. Samochód na dachu, na przeszkodzie – praca na wysokości, stabilizacja pojazdu, różne sposoby wykonywania dostępu do nóg poszkodowanego. Rozginanie i unoszenie konstrukcji zgniecionego samochodu.
5. Człowiek pod kołem – praca w oparciu o pneumatyczne zestawy ratownicze, podczas uwalniania poszkodowanego, znajdującego się pod kołem naczepy niskopodwoziowej.

Więcej zdjęć znajduje się w GALERII
Dawid Rogożyński
zdjęcia Justyna Olcen i Bartosz Klich