• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

Warsztaty z pożarów wewnętrznych

Opublikowano: środa, 28, październik 2015

17 i 18 października br. w Starzynie odbyły się dwudniowe warsztaty gaśnicze. Wzięło w nich udział blisko 50 osób w tym 3 strażaków z Elbląga. Jednym z instruktorów był kpt. Dariusz Olcen z JRG nr 1.  Spotkanie to było kontynuacją warsztatów, które odbyły się ok. 5 miesięcy temu w Sopocie.

 

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczęto od zajęć teoretycznych. Pierwszy temat „Związki szkodliwe w atmosferze pożaru oraz sposoby zabezpieczania się przed nimi” przedstawił dh Marcin Chuchro. Następnie dh Witold Nocoń przybliżył temat „Ratowania strażaków przez strażaków”. Ostatni temat „Wpływ temperatury na organizm człowieka” zaprezentował ogn. Daniel Bela. Po części teoretycznej uczestnicy mieli możliwość na przygotowanych wcześniej stanowiskach w praktyce zapoznać się z fazami rozwoju pożaru, a także wpływu wentylacji na sposób i intensywność rozprzestrzeniania go. Uczestnicy praktycznie przećwiczyli zagadnienia związane z poruszaniem się z linią wężową oraz operowanie prądami gaśniczymi. Tego dnia omówiono także zagadnienie dotyczące asekuracji oraz ewakuacji poszkodowanych strażaków.
Drugi dzień „mieszkaniówki” zdominowały ćwiczenia w komorze ogniowej. Uczestnicy mogli zaobserwować wszystkie etapy rozwoju i przebiegu pożaru, od rozpalenia, po jego ugaszenie. Temperatura w strefie podsufitowej sięgała momentami 800 stopni Celsjusza. W takich warunkach uczestnicy szkolenia ćwiczyli podawanie prądów gaśniczych w strefę podsufitową. Na zakończenie warsztatów kpt. Dariusz Olcen zaprezentował widowiskowy pokaz z wykorzystaniem gazu LPG. Instruktor poruszył przy tym między innymi takie kwestie jak: migracja gazu po emisji, wyznaczanie stref wybuchowych, a także różnice podczas pożaru fazy ciekłej i gazowej. Ostatnim elementem był pokaz pożaru strumieniowego na zaworze butli tzw. JetFire.

Jak zapewniają organizatorzy, kolejne warsztaty z serii mają odbyć się wiosną przyszłego roku.

Więcej zdjęć znajduje się w GALERII


Dawid Rogożyński
zdjęcia dzięki uprzejmości Ł.D. Photography