• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

Stop pożarom traw !

Opublikowano: piątek, 05, kwiecień 2019

„Stop pożarom traw” to kampania społeczna Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, której celem jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz jak ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy.

W 2018 roku, w Polsce odnotowano 149.434 pożarów, z czego 48.767 to były pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jak łatwo policzyć, stanowiły one  33% wszystkich pożarów. W ich wyniku w 2018 roku zginęło siedem osób, a 81 zostało rannych. Średni czas gaszenia takiego pożaru wynosił 52 minuty.

Strażacy z Elbląga i powiatu elbląskiego swój sezon rozpoczęli już w połowie marca.  Do 5 kwietnia br. odnotowali już niemal 60 pożarów traw i nieużytków.

Strażacy ostrzegają:  

Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

WYPALANIE TRAW JEST NIEBEZPIECZNE I NIEDOZWOLONE, A ZA WYKROCZENIA TEGO TYPU GROŻĄ SUROWE SANKCJE!

STOP POŻAROM TRAW! - link do kampanii

opracowanie: st. sekc. Dawid Rogożyński

źródło: straz.gov.pl