• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

BEZPIECZNE FERIE 2019 : Ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego

Opublikowano: piątek, 25, styczeń 2019

25 stycznia br. na terenie przystani harcerskiej "Bryza" w Elblągu, strażacy z JRG nr 1,  w ramach doskonalenia zawodowego przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.  

Strażacy ćwiczyli podejmowanie osoby, pod którą załamał się lód zarówno przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak sanie lodowe, czy drabiny, ale także za pomocą innych przedmiotów, które sami możemy wykorzystać gdy staniemy się świadkami niebezpiecznego zdarzenia na lodzie. W tym celu wykorzystane zostały między innymi: drabiny, koło ratunkowe oraz zwykłe gałęzie. Wszystko po to, aby w jak najkrótszym czasie ewakuować pozoranta na brzeg, zwracając szczególną uwagę na właściwą asekurację ratowników.

Nie były to pierwsze ćwiczenia na lodzie tym roku i jeśli pogoda pozwoli, to z pewnością nie ostatnie. W naszym województwie trwają ferie zimowe, duża część  akwenów jest zamarznięta i pomimo wielu apeli i ostrzeżeń nie brakuje na nich śmiałków i amatorów dzikich ślizgawek.

Strażacy w tej kwestii  apelują o rozwagę i rozsądek, gdyż każdy lód na zamarzniętym akwenie, nawet ten z pozoru gruby, może być niebezpieczny.

Gdy zobaczysz, że pod kimś załamał się lód :

- Nie wpadaj w panikę i nie biegnij w kierunku ofiary

- Wezwij pomoc - tel. 112

- Pomóż ofierze wydostać się na powierzchnię podając jej gałąź, kurtkę lub cokolwiek innego za co można się złapać.

- Na lód wchodź tylko wtedy, jeśli jest to konieczne by pomóc ratowanej osobie. Nie stawaj na lód, spróbuj przeczołgać się po nim w kierunku ofiary

- Jeśli lód zacznie pękać lub trzeszczeć – wycofaj się! nie wstawaj na lód,  powoli czołgaj się w kierunku brzegu

- Zabezpiecz poszkodowanego przed zimnem – pożycz mu suche ubranie, możesz też podać np. czekoladę, cukierki lub coś ciepłego do picia.

Jeśli pod Tobą zarwie się lód:

- Nie wpadaj w panikę

- Jeśli jest ktoś w pobliżu – wezwij pomoc

- Oszczędzaj energię, gdyż wydostanie się z wody o własnych siłach jest niezwykle trudne – lód bardzo łatwo się kruszy, a ręce się po nim ślizgają, nie można znaleźć chwytu - jeśli masz kolce – użyj ich!

- Jeśli to możliwe spróbuj zdjąć buty, zrzucisz dzięki temu kilka zbędnych kilogramów i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni wody

- Jeśli się wydostaniesz z wody, nie wstawaj na lód - powoli czołgaj się w kierunku brzegu

- Jeśli będziesz bezpieczny, zadbaj o ciepło i przebierz się w suche ubranie

Pamiętaj! Wchodząc na lód ZAWSZE RYZYKUJESZ!

 

opracowanie: st. sekc. Dawid Rogożyński

zdjęcie: mł. kpt. Łukasz Janecki