• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

Strażacy walczą z żywiołem

Opublikowano: środa, 02, styczeń 2019

Sprawdziły się prognozy synoptyków, silny i porywisty wiatr z północy wpycha wodę z Zalewu Wiślanego w głąb lądu prowidując cofkę. O godzinie 13:15 w Elblągu został wprowadzony stan pogotowia przeciwpowodziowego.

W ciągu ostatnich 24 godzin poziom wody w rzece Elbląg wzrósł o ponad 120 cm i w tej chwili wynosi już 631 cm przekraczając tym samym stan alarmowy o 21 cm. (dane z godziny 18:40, 02.01.2018). W Nowakowie został zamknięty most pontonowy, doszło już także do niewielkich podtopień. Żywioł ponadto łamie gałęzie drzew, a niekiedy kładzie całe drzewa oraz niszczy elementy budynków i budowli. Do godziny 19:00 strażacy odnotowali już ok. 40 interwencji na terenie Elbląga i powiatu elbląskiego. W okolicach bulwaru Zygmunta Augusta strażacy i pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego rozstawili rękawy przeciwpowodziowe oraz układali worki z piaskiem. Działania przeciwpowodziowe prowadzone są także w Nowakowie oraz Kępie Rybackiej.

Na bulwarze Zygmunta Augusta strażacy rozkładają kolejne rękawy przeciwpowodziowe (aktualizacja godz. 20:00)

W działania zaangażowani są niemal wszyscy strażacy z Elbląga oraz powiatu elbląskiego. Poziom wody w rzece Elbląg wciąż się podnosi. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i wszystkie służby pozostają w pełnej gotowości.

opracowanie: st. sekc. Dawid Rogożyński

zdjęcia: kpt. Piotr Woliński, mł. ogn. Paweł Król, st. sekc. Dawid Rogożyński