• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

Ponad 90 strażaków walczyło z pożarem budynku mieszkalnego w Drulitach, pow. elbląski

Opublikowano: poniedziałek, 03, grudzień 2018

Informację o pożarze strażacy otrzymali około godziny 17:50 (1 grudnia br.). Na miejsce w pierwszej kolejności zostali skierowani strażacy z JRG nr 3 z Pasłęka oraz pobliskie jednostki OSP.  Po przybyciu na miejsce pierwszych zastępów strażacy zastali w pełni rozwinięty pożar piwnicy w budynku mieszkalnym wielorodzinnym oraz duże zadymienie panujące w całym obiekcie.

Wszyscy mieszkańcy opuścili swoje mieszkania przed  przyjazdem służb ratowniczych i żadna z nich nie wymagała pomocy medycznej. Mimo szybko podjętych działań gaśniczych okazało się, że pożar zdołał się rozprzestrzenić z piwnicy na wyższe kondygnacje i że swoim zasięgiem objął już dach budynku. Do zdarzenia zostały zadysponowane kolejne jednostki ochrony przeciwpożarowej. Na miejsce przybył m. in. komendant miejski PSP w Elblągu kpt. Łukasz Kochan oraz dyżurny oficer operacyjny kpt. Maciej Kogut. Kierujący działaniami ratowniczymi podzielił teren działań na odcinki bojowe. Strażacy prowadzili działania łączone: zarówno w natarciu na palący się obiekt, jaki i w obronie przylegającego do niego mniejszego budynku mieszkalnego. Aby zapewnić możliwość ciągłego podawania wody z oddalonego o około 300 metrów stawu zorganizowano system przetłaczania i dowożenia środka gaśniczego. Na miejsce docierały kolejne siły i środki z powiatu elbląskiego.  Z uwagi na niebezpieczeństwo zawalenia się drewnianych stropów, strażacy pracujący wewnątrz budynku musieli się z niego ewakuować i dalsze działania prowadzić z zewnątrz budynku. W tym celu wykorzystano między innymi drabiny pożarnicze i sprzęt burzący.  Zastosowane działania doprowadziły do zatrzymania rozwoju pożaru i w konsekwencji jego ugaszenie.  Działania polegające na dogaszaniu i prace rozbiórkowe zakończyły się w godzinach popołudniowych następnego dnia. W zdarzeniu nie ucierpiała żadna osoba, natomiast budynek został całkowicie zniszczony.

Na miejscu pracowało łącznie 91 strażaków z PSP oraz OSP:

11 pojazdów pożarniczych i 36 strażaków z JRG nr 1 Elbląg, JRG nr 2 Elbląg i JRG nr 3 Pasłęk oraz

15 pojazdów pożarniczych i 55 strażaków z jednostek  OSP: OSP Rychliki , OSP Młynary, OSP Jelonki, OSP Jegłownik,  OSP Drulity, OSP Marianka, OSP Stegny, OSP Święty Gaj i OSP Krzewsk.

Ostatni zastęp powrócił do swojej jednostki około godziny 16:50 następnego dnia. Na miejscu pracowała także policja, ZRM, pogotowie energetyczne, a także przedstawiciele opieki społecznej i Urzędu  Miasta i Gminy Pasłęk. Przyczyny i okoliczności pożaru wyjaśni policyjne postępowanie.

opracowanie: st. sekc. Dawid Rogożyński

zdjęcia nadesłane (1,2)

zdjęcia (3,4): mł. kpt. Patryk Jarocki