• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

Rywalizacja strażaków z JRG 2 podczas IX Biegu Morskiego Komandosa

Opublikowano: poniedziałek, 03, wrzesień 2018

W ostatni weekend sierpnia strażacy reprezentujący KM PSP w Elblągu wzięli udział w IX edycji Biegu Morskiego Komandosa pamięci gen. broni W. Potasińskiego . Bieg organizowany przez JW FORMOZA  oraz Kolibki Adventure Park Gdynia .Wyzwanie na koronnym dystansie  podjęło trzech funkcjonariuszy z JRG Nr2  sekc. Łukasz Pytelewski, sekc. Michał Pawlyta i st.sekc. Jerzy Pawlyta.

 

Impreza  ma miano najtrudniejszego biegu terenowego w Polsce, potwierdzeniem tego jest fakt ukończenia w limicie czasu wynoszącego 4godziny 30 minut jedynie przez trzech zawodników , a w tym  Jerzego Pawlyty.  Zawody na najdłuższym dystansie noszą nazwę Hard 1 i Hard 2 , w tym roku dystans wynosił 23 km.  Regulamin ściśle opisuje niezbędne wyposażenie i rodzaj ubrania. Każdy uczestnik miał obowiązek mieć kompletne umundurowanie, buty za kostkę typu wojskowego , plecak z obciążeniem 4,5kg i atrapa karabinku AK 47. Dodatkowym utrudnieniem był brak punktów odżywczych na trasie imprezy, każdy zawodnik musiał sam transportować pożywienie i wodę niezbędną podczas tego typu wysiłku. Start zawodów tradycyjnie miał miejsce na gdyńskiej plaży , przez odcinek 3km śmiałkowie walczyli z piaszczystą plażą, morzem i licznymi przeszkodami , które juz od samego początku dały odczuć ,że będzie to skrajny wysiłek dla wszystkich startujących.  Następnie zawodnicy rozpoczęli odcinek  leśny, gdzie czekały również potoki, liczne kanały ściekowe z panującą ciemnością . Kolejnym elementem był tor przeszkód w Kolibki Adventure Park  , ustawiono wiele przeszkód wymagających wspinania na wysokość kilku metrów, zanurzenia w wodzie, gęstym błocie , kilkadziesiąt metrów czołgania pod zasiekami podłączonymi do prądu. Pokonanie przeszkód wymagało dużej siły fizycznej, sprytu i łamania własnych barier psychicznych. Bieg składał się z dwóch pętli. Do startu w kategorii Hard zgłosiło się 240 osób, do mety dobiegło 170 zawodników, 3 zmieściło się w limicie czasu wyznaczonego przez organizatorów.

Sekc. Michał Pawlyta na 15km zrezygnował z rywalizacji, powodem była  powstała kontuzja, sekc. Łukasz Pytelewski  zajął 22 miejsce z czasem 6:09:07s. , st.sekc. Jerzy Pawlyta zdobył 2 miejsce -czas 4:09:45s, poprawiając zeszłoroczny wynik gdzie zajął 3 miejsce.

opracowanie: st. sekc. Jerzy Pawlyta