• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

STOP POŻAROM TRAW

Opublikowano: niedziela, 15, kwiecień 2018

„Stop pożarom traw” to kampania społeczna Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, której celem jest budowanie świadomości społecznej, jak groźne są tego rodzaju pożary, jakie stanowią zagrożenie dla człowieka, zwierząt i środowiska naturalnego oraz jak ogromne koszty społeczne ponosimy my wszyscy.

Oficjalnie kampanię zainaugurował 6 kwietnia br. w Bydgoszczy sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński oraz komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski.

 W 2017 roku, w Polsce odnotowano 125.892 pożarów, z czego 38.634 to były pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Jak łatwo policzyć, stanowiły one  32% wszystkich pożarów. W ich wyniku w 2017 roku zginęły dwie osoby, a 101 zostało rannych. Średni czas gaszenia takiego pożaru wynosił 47 minut.

Od początku 2018 roku w Polsce powstało już około 21.000 pożarów traw, a w ich wyniku zginęły już dwie osoby, a kolejnych 41 zostało rannych.

Strażacy z Elbląga i powiatu elbląskiego swój sezon rozpoczęli już w połowie marca.  W okresie od 16.03 do 16.04 br. odnotowali już niemal 100 pożarów traw i nieużytków.

Strażacy ostrzegają:  

Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.

 

WYPALANIE TRAW JEST NIEBEZPIECZNE I NIEDOZWOLONE, A ZA WYKROCZENIA TEGO TYPU GROŻĄ SUROWE SANKCJE!

 

STOP POŻAROM TRAW! - link do kampanii

 

opracowanie: sekc. Dawid Rogożyński

źródło: straz.gov.pl