• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

Ćwiczenia i pokazy z ratownictwa na lodzie

Opublikowano: środa, 31, styczeń 2018

W ostatnim tygodniu stycznia br. podczas trwających w tym czasie ferii zmowych w Elblągu i Pasłęku zostały przeprowadzone pokazy oraz ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego.

23 stycznia na terenie przystani harcerskiej "Bryza" w Elblągu, strażacy z JRG nr 2 przeprowadzili ćwiczenia z zakresu ratownictwa na lodzie. Forma ćwiczeń miała charakter pokazów, a widzami byli między innymi uczestnicy elbląskich półzimowisk. Strażacy ćwiczyli podejmowanie osoby, pod którą załamał się lód zarówno przy użyciu specjalistycznego sprzętu, takiego jak sanie lodowe, czy drabiny, ale także za pomocą innych przedmiotów, które sami możemy wykorzystać gdy staniemy się świadkami niebezpiecznego zdarzenia na lodzie. Dzieci które pierwotnie obserwowały zmagania strażaków, na chwilę same stały się  ratownikami. Na specjalnie przygotowanym i zamarkowanym lodzie dzieci rzucały sobie szaliki, kurtki i gałęzie próbując pomóc „znajdującej się w wodzie” osobie.

Podobne ćwiczenia kierowane do strażaków działających w jednostkach OSP (z gmin Pasłęk, Markusy, Rychliki) oraz mieszkańców miasta i gminy Pasłęk odbyły się kilka dni później na zamarzniętym akwenie w Parku Ekologicznym przy ul. Partyzantów w Pasłęku. W ćwiczeniach udział wzięło łącznie 45 strażaków ratowników  z następujących jednostek OSP i PSP: JRG 3 w Pasłęku, JRG 2 w Elblągu, OSP w Zielonce Pasłęckiej, OSP w Jelonkach, OSP w Segnach, OSP w Krzewsku i OSP w Markusach. W ćwiczeniach i pokazach uczestniczył także burmistrz Pasłęka W. Śniecikowski oraz pracownicy UMiG Pasłęk. Działania straży obserwowało około 50 mieszkańców Pasłęka, którym na bieżąco relacjonowano działanie ratowników oraz przedstawiono zagrożenia wynikające z przedmiotowej problematyki.

Strażacy ostrzegają, że każdy lód na zamarzniętym akwenie, nawet ten z pozoru gruby, może być niebezpieczny. Pokazy miały na celu nauczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych podstawowych odruchów i zachowań, na wypadek gdyby sami stali się świadkami dramatycznego zdarzenia na lodzie.

Świadomość dzieci i dorosłych w połączeniu z szerokimi działaniami prewencyjnymi w tym zakresie sprawiają, że elbląscy i pasłęccy strażacy od wielu lat nie odnotowali poważnych w skutkach zdarzeń związanych z załamaniem się lodu.

 

GALERIA ZDJĘĆ

opracowanie: sekc. Dawid Rogożyński

zdjęcia: st. kpt. Przemysław Siagło, Marek Lewandowski