• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

Groźny tlenek węgla !

Opublikowano: czwartek, 16, listopad 2017

Do groźnego zdarzenia z tlenkiem węgla  doszło 13 listopada br. w Elblągu około godziny 21:15. W jednym z mieszkań przy ulicy Sadowej, w pomieszczeniu łazienki , młoda kobieta straciła przytomność w wyniku dużego stężenia CO.

Strażacy zabezpieczeni w aparaty ochrony układu oddechowego stwierdzili, że w mieszkaniu zostało znacznie przekroczone najniższe dopuszczalne stężenie tlenku węgla. Miernik wielogazowy pokazał wartość ponad 300 ppm. Strażacy wspólnie z medykami ewakuowali nieprzytomną kobietę na noszach do pojazdu karetki oraz poprosili o opuszczenie pozostałych mieszkańców. Kobieta została zabrana przez ZRM do szpitala. W lokalu oprócz poszkodowanej przebywały jeszcze 3 osoby (w tym dwoje dzieci), nie wymagały one jednak pomocy medycznej. Lokatorzy ponownie wrócili do mieszkania po dokładnym przewietrzeniu wszystkich pomieszczeń i sprawdzeniu ich pod kątem obecności CO.

W działaniach brał udział 1 zastęp z JRG 1, tj. 6 ratowników.

Tej sytuacji prawdopodobnie  można było zapobiec, gdyby w mieszkaniu znajdował się czujnik tlenku węgla. Ten gaz jest bezbarwny i bezwonny, dlatego jest bardzo niebezpieczny.

O tlenku węgla więcej informacji można znaleźć w kampanii społecznej :

CZAD I OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ

na stronie www.straz.gov.pl

KM PSP Elbląg

fot. Dawid Rogożyński