• Zdjęcia z akcji strażaków nr 1
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 2
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 3
  • Zdjęcia z akcji strażaków nr 4

Ćwiczenia ratownicze "BALTECH 2016"

Opublikowano: poniedziałek, 05, grudzień 2016

W dniach od 30.11.2016 do 01.12.2016 roku na terenie województwa pomorskiego odbyły się międzywojewódzkie ćwiczenia pod kryptonimem „BALTECH 2016”.

Na ćwiczenia zostały zadysponowane siły i środki z województw: pomorskiego, kujawsko – pomorskiego, podlaskiego oraz warmińsko – mazurskiego (w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego „Elbląg” – 3 zastępy 8 ratowników). Łącznie ćwiczyło 100 strażaków oraz 35 pojazdów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych.  

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego „Elbląg” została zadysponowana do następujących epizodów:

30.11.2016

Epizod I - Tory 16:00-20:00– Prawdopodobnie na skutek „zagapienia” doszło do wypadku drogowego z udziałem pojazdu, który przewozi nielegalnie materiały niebezpieczne, wpada w poślizg i spadając ze skarpy uderza w stacje tankowania LPG. Na stacji znajdował się operator, który został poszkodowany – leży w bliskiej odległości. Dochodzi do uszkodzenia przed pompą załadowczą. Nastąpiła emisja fazy ciekłej. Kierowca uwięziony w kabinie – nieprzytomny. Po pewnym czasie wokół pojawiają się opary niebezpiecznej substancji. W przedziale transportowym pojazdu utrudniony dostęp do przedziału ładunkowego. Wokół porozrzucane pojemniki i beczki z niebezpiecznymi substancjami- częściowo uszkodzone. Przy uszkodzonym zbiorniku ciśnieniowym leży nieprzytomny mężczyzna. W wyniku mieszania się substancji niebezpiecznych dochodzi do wielu reakcji egzotermicznych oraz wybuchów;

Epizod II – Tory 20:00 – 2:00 – Podczas dalszego rozpoznania stwierdzono rozszczelnienie się cysterny z substancją ropopochodną – wyciek. Ograniczenie wycieku i przepompowanie paliwa do cysterny zastępczej

Epizod III – Tory 2:00 – 5:00 - Pociąg ratowniczy, przemieszczanie wagonów pod kołami którego znajduje się ciało człowieka.

1.12.2016

Epizod IV – przejazd kolejowy 11:00 - 13:00 -  Rozszczelnienie zbiornika LPG, kierowca samochodu osobowego traci panowanie nad pojazdem i zjeżdża z drogi i uderza w zbiornik LPG powodując uszkodzenie instalacji oraz pożar. W bagażniku rozbitego samochodu przewożono materiały niebezpieczne (promieniotwórcze). W wyniku pożaru w pobliskim zakładzie zostaje zarządzona ewakuacja.

Odpowiedzialnym za organizację epizodów ćwiczeń w  powiecie Tczewskim oraz mieście Gdynia był kpt. Dariusz Olcen z KM PSP Elbląg, który przygotował specjalny trenażer LPG oraz epizod z  substancjami niebezpiecznymi jako zdarzenie - CBRNE. Epizody organizowane przez kpt. Dariusz Olcen oddały niespotykany podczas ćwiczeń realizm zdarzenia, który wymagał od ćwiczących zachowań jak przy prawdziwych działaniach. Realizm ćwiczeń na tak wysokim poziomie pozwolił ratownikom poczuć się jak podczas prawdziwego zdarzenia, a zdarzenia z udziałami materiałów niebezpiecznych należą do jednych z najcięższych.

W skład grupy weszli strażacy II zmiany służbowej z JRG 1 : kpt. Piotr Woliński – dowódca grupy, mł. asp. Dawid Pyrzanowski -z-ca dowódcy grupy oraz ratownicy: st. ogn. Ryszard Bogacki, mł. ogn. Bogdan Wojtas, st. sekc. Stanisław Pełka, st. sekc. Piotr Kalinowski, sekc. Krzysztof Powroźnik, sek. Jarosław Jaszuk.

Więcej zdjęć w GALERII

KM PSP Elbląg

fot. 1.  Sławomir Klein KP PSP Tczew, 2. Piotr Woliński